Skateboarding

PC Hry

Tony Hawk's Pro Skater 4

THPS 4
Tony Hawk's Pro Skater 4 CZ


Čtvrtý díl oblíbené sk8ové simulace do naší zemičky málem ani nedorazil. Nakonec se tak s pořádným zpožděním přeci jen stalo, tudíž jsme se na něj rozhodli blíže zaostřit. Zaslouží si vaši pozornost?

 THPS 4 Je to již zhruba rok, co ve světě vyšla hra Tony Hawks Pro Skater 4, ale k nám se na rozdíl od třech předchozích dílů nedostala. To se děje až nyní, kdy si i zdejší distributor, CD Projekt, uvědomil, že by se i na tomto postarším titulu daly vydělat solidní peníze. Dnešní doba prostě podobným titulům přeje. Jistě jste již po ulicích viděli roztroušené holky a kluky na prknech s kolečky, kteří se předhánějí v tvorbě rozličných triků, jež, přestože nejsou nijak výjimečné, často končí ošklivým zraněním. A přestože se pořád jedná o okrajový sport, jenž se oblibou těžko může rovnat fotbalu, basketu či hokeji, i tak se ho rozhodla firma Activision zpracovat do počítačové formy. A světe div se, jedná se o jednu z nejúspěšnějších multiplatformových her, kterých se prodalo na miliony. Nejdříve se Tony vždy objeví na konzolích a po nějaké, celkem dlouhé době, se nad námi tvůrci smilují a vytvoří konverzi i pro PC. Tentokrát to trvalo vážně dlouho a PCčka byla v „listu důležitosti“ zařazena až za mobilní telefony, kde se „nové“ pokračování také objevuje. Přesto se vše zdařilo dotáhnout do konce a my se nyní můžeme podívat na to, jak se nám hra líbila.THPS 4

 

Při spuštění hry vás čeká skvělé intro, kde se představí všichni základní jezdci, mezi nimiž jsou samozřejmě Tony Hawk, Bam Margera, Bob Burnquist, Chad Muska, Rodney Mullen či pohledná Ellisa Steamer. Prostě samé hvězdy s8tu. Komu by se žádný typ ze základní nabídky nelíbil, může si vytvořit vlastní identitu pomocí komplexního editoru, který vám dovolí nastavit prakticky vše. Stačí jen chvíli kombinovat a ve hře máte sebe.

Co nás jako první udeří do očí, je nabídka nejrůznějších herních módů. Pravda, od minula se takřka nic nezměnilo, ale přesto lehká rekapitulace neuškodí. Základem je dvouminutová série, v níž v časovém limitu musíte najet co nejvíce bodů. K dispozici je i volná jízda, kde si bez časového limitu můžete projíždět zpřístupněné úrovně a trénovat si techniku či rozšiřovat repertoár triků. Zde je vidět jasné zlepšeníTHPS 4 oproti předchůdcům, kteří přinášeli vždy jen časově omezenou možnost ježdění. Žel, vše se děje bez jakéhokoliv tutorialu, který by vám mohl poradit, co a jak s jednotlivými ovládacími klávesami, jichž je tentokrát sedm a jejich kombinací se dají vážně vytvářet nejroztodivnější kombinace, o nichž se může zdát i samotnému mistrovi- Tonymu. Každopádně tutorial zde chybí, a to především pro začínající hráče, protože „čtyřka“ je bezkonkurenčně nejtěžším z dílů série. Ale pokud vytrváte, dozajista se ze nějaké dva tři dny hraní dostanete na slušnou úroveň, kdy můžete začít plnit základní úkoly.

Ty se nacházejí v módu kariéry, která doznala asi největších změn oproti minulým dílům. Co vás při jeho prvním spuštění nejspíše zaskočí je, že vás při naskočení do prostředí neomezuje žádný časový limit a vy si můžete jezdit, jak se vám zamane, třeba jako ve volné jízdě. Když se vám však zachce splnit si nějaký ten úkol, není nic jednoduššího než přijet k některému z typů označených šipkou, který pro vás máTHPS 4 vždy připraven questík. Jedná se jak o klasiku spočívající v kompletování nejrůznějších slov jak SKATE či COMBO, tak se zde najdou i originální úkoly jako vysvobození vězně z Alcatrazu, tenis se s8em atd. Vtipných úkolů je spousta a s těmi klasickými jsou sice v menším poměru, ale přesto si jich užijete dosyta. Důvodem je především celkový počet 190 úkolů! Různých prostředí je dohromady sedm a v každém je 16 základních zakázek. Po splnění 90 z celkového počtu se vám otevřou tzv. Pro Challenge, které jsou pro každého skejtra jiné a váží se především k památným momentům jejich kariéry.

Co se týče těch prostředí, podíváme se např. na studentskou kolej, do ZOO, již zmíněný Alcatraz atd. Úrovně jsou to vážně rozsáhlé, především v porovnání s minulým dílem a nabízí se zde neskutečné množství trikových možností. Zpočátku budete využívat především zaoblených stěn, abyste vůbec dostali pod kůži ovládání, ale po čase projedete značnou část úrovně v jednom triku. A to jeTHPS 4 pak panečku pocit! Budete objevovat místa, o kterých jste neměli ani nejmenší potuchy, sjíždět zdánlivě nesjížditelné doplňky apod. Kdybych měl vypíchnout asi největší klad, bude to právě skvělý design prostředí. Je vidět, že autoři jsou vážně mistry ve svém oboru a přestože se to na první pohled nezdá, za pár hodin již budete s otevřenou pusou obdivovat jejich práci, kde do sebe zapadá každičký detail.

Triků je obrovské množství a dají se na sebe neuvěřitelně vázat pomocí revertů, kdy i při dopadu můžete plynule navázat a několikanásobně tak znásobit počet vydělaných bodíků. Můžete se těšit na nové kombinace ollie, grindů, grabů , flipů či lip tricků. Kdo neví, co to znamená, bude mít s Tonym ještě o něco větší potíže, ale dá se to zvládnout. Složité triky se dají opět provádět jen s plným special metrem, který si doplníte jednoduššími serepetičkami. Nově přibyla možnost zachytit se vozu a nechat se jím táhnout, čímž získáte rychlost pro krásné triky.THPS 4 Vydržet ale za vozem delší dobu je do jisté míry složité, protože, stejně jako u manuálů, musíte svoji postavičku vyvažovat.

Nechybí ani RPG prvky. Plněním úkolů získáváte bodíky, které se hodí do rozvíjení desítky vlastností jako je rychlost, rovnováha, rotace atd. Vedle toho získáváte i peníze, jež můžete zúročit v obchodě s potřebným vybavením. Doláče zpřístupní i nové postavy, prostředí a pěkná videa, v nichž se podíváme, jak vypadají triky v reálu. Rozhodně se jedná o dobrý motivační faktor.

Grafika od minula opět pokročila směrem kupředu, i když nijak výrazně a na první pohled si takřka žádných rozdílů nevšimnete. Postavy by ale pořád snesly mnohem více polygonů, i když jejich animace, především pak pádů, nejsou z nejhorších. S grafikou jako celkem ale můžeme být poměrně spokojeni, jelikož se jedná o nadprůměr. Autoři z enginu Renderware, na němž hra běží, vymáčkliTHPS 4 opravdové maximum, protože tento slouží především na zobrazování rozlehlých ploch s mnoha objekty a těmi Tony Hawks Pro Skater 4 do jisté míry disponuje, i když s takovým GTA: Vice City se rovnat nemůže.

Co se týče hudební stránky, tak zde bych použil slovo rozporuplná, přičemž pozitivní dojmy pořád převažují. Opět se zde setkáme se známými kapelami jako AC/DC či The Offspring, které jako vždy nezklamaly, ale najdou se zde i méně povedené songy, které mě i trochu rušily. Ale v tomto případě se více než kdy jindy jedná o otázku osobního vkusu. Ostatní zvukové efekty jsou na úrovni, taktéž sjížděním rozličných povrchů si vysloužíte i jiné zvuky.

Pojďme nyní zaostřit na češtinu, jíž CD Projekt vybavuje všechny své hry, přičemž zrovna v tomhle případě to by to vůbec nebylo nutné, ale když už je tady, tak si ji rozebereme. Byla by hloupost pouštět se do dabingu, který také na

řadu nepřišel. Vždyť typickou sk8tovou mluvou by divadelní herci, kteří jsou v naprosté většině případů k překladu přizváni, ani omylem nedokázali namluvit tvrdé hochy a dívky s prknem v ruce. Vůbec většina slangu se nepřekládala, tudíž v naprosté většině případů zůstávají jména triků v originále. Občas je ale i tak vidět nepřipravenost češtiny k podobnému účelu. Přesto lze být s překladem z větší části spokojen, ale nemůžeme si prostě odpustit noticku, že by tady nemusel být vůbec.

Jako celek bych nového Tony Hawka hodnotil rozhodně kladně, přestože několik chybek rozhodně má. Tou největší zřejmě je trochu přehnaná obtížnost, navíc umocněná absencí účinného tutorialu. Ovšem tento nedostatek se s nahranými hodinami ztrácí, takže nám dohromady zbude čirá zábava, od které se na dlouho neodpoutáte. V případě, že máte předchozí díl, nejsem si ale doporučením zcela jist. Vylepšení není mnoho, takže vlastníci „trojky“ si za své peníze, i když určitě ne nijak velké(499 Kč) koupí jen úrovně, které jsou však velmi povedené. Zde musíte investici zvážit. Možná se vyplatí počkat až na další díl s podtitulem Underground 2, jenž by měl přinést množství novinek.

Žádné komentáře